Seo Wordpress

WordPress Amp Eklentisi Kurulumu

wordpress amp eklentisi
yazan admin

WordPress siteleriniz için site içi seonun en önemli aktörü wordpress amp eklentisi nedir nasıl kurulur…

WordPress için Amp Eklentisi kurulumu

Şiddetle tavsiye ediyorum wordpress amp eklentisi site içi seonun bence son zamanlardaki en önemli silahı .Bariz hit artışını hissediyorsunuz.Google’ın sitenizi okumasını kolaylaştıran sitenizi google dostu yapan bir site yazılım şekli diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere mobil uyumlu siteler, artık her web sitesi için olmazsa olmazlardan biri.

Google arama sonuçlarında mobilde özellikle AMP etiketli olarak listelenir ve web sayfanızın farkını ortaya koyabilirsiniz. Şimdi detaylara geçelim.

WordPress Amp Ne İşe Yarar

Accelerated Mobile Pages (AMP) olarak ortaya çıkarılan sistem, hızlandırılmış mobil sayfalar şeklinde açıklanır. Google şirketinin zaman içerisinde mobil ortamlara daha da ağırlık vermesi ile birlikte web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha verimli, daha hızlı ve daha etkin bir şekilde kullanılması için geliştirilmiş olan bir framework sistemidir.

Artık eklenti sayesinde web sayfalarımızı Google AMP uyumlu hale getirmek de mümkün oluyor. Bu sayede daha verimli olarak arama sonuçlarında listelenme şansına sahip oluyoruz.

WordPress için Google AMP Eklentisi Dosyaları

WordPress için bu sistemi ücretsiz ve verimli bir şekilde kullanabilmek üzere kurmamız gereken iki eklenti mevcuttur. Bu eklentiler şu şekilde;

1-) WordPress AMP Eklentisi (Geliştirici: Automattic): İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

2-) AMP for WP – Accelerated Mobile Pages (Geliştirici: Ahmed Kaludi, Mohammed Kaludi): İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Bu eklentilerin ikisini de aktif ettikten sonra ayarları henüz yapmadan sistem aktif hale gelecek ve AMP uyumlu hale gelecektir. Eklentilerin aktifleştirilmesinin ardından (www.siteadi.com/konu-linki.html/amp) şeklinde sonuna /amp ekleyerek sorunsuz bir şekilde önizleyebileceksiniz

WordPress için Google AMP Eklentisi Ayarları

1-) Eklentileri aktif ettikten sonra sol tarafa GETTİNG STARTED şeklinde bir menü eklenecektir. Buraya tıklıyoruz ve ilk seçenek GENERAL olacaktır. Buradaki ideal ayarlar aşağıdaki gibi olmalıdır.

2-) İkinci seçenek olan DESIGN kısmında AMP görünümünü ve renklerini değiştirebileceğiniz kısımdır. Burada çok fazla değişiklik yapmanız gerek yok. Gerek görürseniz renk ayarlarını düzenleyip önizleyebilirsiniz.

3-) WordPress Google AMP eklentisi Yoast SEO eklentisi ile tam uyumluluk gözeterek çalışır. Sol menüdeki SEO sekmesine geldiğinizde eğer ki Yoast SEO eklentisini kullanıyorsanız;

  1. Add Meta Tag from Yoast
  2. Yoast Custom Description for AMP Page

seçeneklerini ON hale getirebilirsiniz. Diğer eklentilerde bu kısım OFF olarak kalırsa isabetli olacaktır.

4-) MENU kısmı, AMP sayfanızdaki menü düzeninizi baştan aşağıya sorunsuz bir şekilde yönetebileceğiniz kısımdır. Bu kısımda menü görünümü ve düzeni tamamen sizin elinizdedir.

5-) ADVERTISEMENT kısmı ise mobil sayfalarınıza reklam yerleşimi yapabilmeniz için hazırlanmış kısımdır. Ayar panelinde reklam boyutları ile alakalı olarak tüm seçenekler sizlere sunulmuştur. Düzenli reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

6-) SINGLE kısmına geldiğimizde ise tekil yazı ayarlarını yaparsınız. Mobil ekranda görünmesini istediğiniz ilgili yazılar miktarı ya da bu gibi tüm ayarları yapabiliyorsunuz. En ideal ayarları bizler aşağıdaki gibi olacak şekilde uyguladık

7-) SOCIAL kısmında sizlerin de anlayabileceğiniz üzere hızlandırılmış mobil sayfanızda kullanacağınız sosyal medya linklerinizin ayarlarını yapacaksınız.

8- ) TRANSLATION PANEL ise AMP sayfanızda kullanacağınız çevirileri ayarladığınız bölümdür. Bu kısımda İngilizce karşılıklarının karşısına TÜRKÇE değerlerini bizzat kendiniz girerek AMP sayfanızı TÜRKÇE diline çeviriyorsunuz.


About the author

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir