İş Hayatı

Mülakatta Yapılmaması Gereken 8 Madde

yazan admin

İsmi gizli bir firmanın insan kaynakları bölümü, mülakatta başarısız olma sebeplerini açıklıyor. Buyrun efendim.

Yanlış Beslenerek Görüşmeye Gelme

İş görüşmesinden önce yanlış beslenme, beklenilmeyen birçok soruna yol açmaktadır. Önceliğiniz enerji verici besinleri tüketmeniz olsun. Hatta beslenme alışkanlığınızın dışına çıkıp, farklı besinler tüketmemelisiniz. Her zaman tükettiğiniz besinlerin, biraz daha enerji veren türlerini tercih edebilirsiniz. Enerji dolu olmak şart.

Şirketi Araştırmamak, Hakkında Bilgi Sahibi Olmamak

Birçok firma işe alacağı personelden, şirket hakkında bilgili olmasını talep eder. Neden kendilerini tercih ettikleri sorusunda, kendi fikirlerinizi söyleyebilirsiniz. Fakat şirketin vizyon ve misyonuna da uygun olduğunuzu belirtmek, durumu lehinize çevirebilir. Ayrıca başvurduğunuz pozisyon için, sorumluluklarını da bilmeniz gerekli. Özellikle daha önce o pozisyonda çalışmadıysanız, bu durum sizi biraz zorlar. Pozisyon için bilgi sahibi olmalısınız.

Yanlış Pozisyona Başvuru Yapmak

İş arama sürecinde birçok firmaya, birçok pozisyon için başvuru yapabilirsiniz. Bu en doğal hakkınız fakat başvuru yaparken biraz daha dikkatli olmalısınız. Uzmanlar bu durum ile çok karşılaşıldığından bahsediyor. İnsan Kaynakları Uzmanı Shan Harker bu durumu “Sık sık başvuru yapanlar, aynı öz veri ile çalışamıyor. “ cümlesi ile özetliyor.

İlk 4 Saniye Kuralında Mağlup Olmak

Psikoloji uzmanları yeni tanışan bireylerin anlaşıp anlaşamayacağını (Halk arasında elektrik) 4 saniye içerisinde belli ettiğini belirtiyor. Anlaşılacağı üzere yeni tanıştığınız bireyler ile, ilk 4 saniye olumlu sizin lehinize işlediğinde her şey daha kolay geçebilir. Bu yüzden ilk tanışma her zaman önemli ve 4 saniyede enerji dolu mutlu birey profili çizmekte sizin elinizde.

Göz Teması Kurmamak

İletişim en etkili yolu, karşınızdaki ile göz teması kurmaktır. Bireyler arasında gerçekleşen göz temasında, sizi dikkate alıyorum ve dinliyorum mesajı verilir. Göz teması kurarak, kendinize olan güveni karşıya aksedebilir ve istediğiniz işi kapmaya bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

Kendinizi Doğru İfade Edememek

İnsanların en çok zorlandığı konu, bu madde olmalı. Bireyin kendini etkili ifade etmesi, o zoraki şartlarda daha da zorlaşabiliyor. Bu yüzden derin bir nefes alın ve, iletişime geçmekten kaçınmayın. Sorulan şaşırtmalı ve size anlam ifade etmeyen sorulara, kendi benliğinizi düşünerek cevap verin. Unutmayın herhangi bir risk oluşması durumunda, şirketler kendine güvenen personel ister. Risk yönetiminde söz sahibi olabileceğinizi, karşı tarafa aksetmelisiniz.

Özensiz Giyinmek

Özellikle kurumsal firmalara yapılan başvurularda, ilk dikkat edilen giyim konusudur. Birey hangi pozisyon için başvuru yaparsa yapsın, şık giyinmeli. Çok resmi giyinmek, biraz demode kaldı. Tabii başvurduğunuz pozisyon, bu durumu değiştirebilir fakat kesinlikle temiz ve şık giyinmeye özen göstermelisiniz. İster resmi ister spor giyinin, o gün için özel giyindiğinizi karşı tarafın anlamasını sağlayacak kadar bakımlı olun.

Bir Önceki İşinizden Fazla Yakınmak

Tecrübeli personellere eski pozisyonlarında yaptıkları sorulduğunda, sorumluluklarını abarttıklarını görürler. Bu insan kaynakları için olağan bir durumdur. Fakat artık birçoğu eski iş yerinden yakınmaya başlıyor. Bu durum karşı tarafın sizin hakkınızda negatif düşünmesine yol açar. Çünkü daha önceki çalıştığınız firmadan bu denli negatif düşünceler ile bahsetmek, insanlar karşısından normal karşılaşılan bir durum değildir. Bu yüzden tabii ki eksiklerini belirtmeniz gerekir, sizin daha kaliteli ve yeterli firmalarda çalışmanız gerektiğini karşıya aksedebilirsiniz.

About the author

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir