Teknoloji

Domain Nasıl Satın Alınır(Adım Adım Anlatım)

domain nasıl satın alınır
yazan admin

İnternet dünyasına girmek istiyorsunuz işte ilk işleminiz , Nasıl Domain Alınır ,kendi isim hakkınızı satın alın.

Domain isim hakkı Nasıl Satın Alınır

 İnternetin bu derece önemli bir yer tuttuğu günümüzde, kişilerin veya kuruluşların bu mecrada varlık gösterme istekleri ve ihtiyaçları da aynı oranda önem arz etmektedir. İnternette varlık gösterebilmenin en temel yöntemlerinden biri, kişinin veya kurumun bir alan adına (domain) sahip olmaları ve paylaşımlarını bu alan adı üzerinden gerçekleştirmeleridir.

 Domain (Alan Adı) Nedir ve Ne İşe Yarar?
 
Domain kavramını basit bir biçimde tanımlamak gerekirse, internet ortamında sahibi olduğunuz alanın bulunduğu adres denilebilir. Örnek olarak, web araması başta olmak üzere çeşitli hizmetler sunan Google isimli kuruluşun domaini yani alan adı, www.google.com’dur. Tarayıcınızın adres çubuğuna www.google.com yazdığınızda bilgisayarınızdan çıkan veri internet yoluyla ilgili adrese gider ve yine o adres aracılığıyla Google’ın ana makinesindeki veri sizin bilgisayarınıza ulaşır.

 Domain (Alan Adı) Nasıl Satın Alınır?
 
İnternet üzerinde kolaylıkla domain sahibi olmanıza imkan tanıyabilecek birçok yöntem mevcuttur. Bazen doğrudan satın alım yoluyla, bazen bir açık arttırmaya dahil olarak ya da teklif vererek, bazen de resmi kurumlardan çeşitli onay ve izinleri alarak domain satın alım işlemi gerçekleştirilebilir. 
 
Doğrudan domain satın alma: Domain sahibi olmak adına denenebilecek yöntemlerden en kolay ve hızlı olanı, doğrudan satın alma yöntemidir. IsimTescil, GoDaddy, Natro, Wix gibi hosting ve alan adı alışveriş firmalarının web siteleri, tescillenmemiş bir domaini hızlı bir biçimde satın almanıza olanak tanımaktadır.

Açık arttırma ve teklif yoluyla domain satın alım: İnternette bazı alan adları, kullanılmıyor olsalar dahi tescillenmiş durumda olabilirler. Bazen akla kolay gelebilecek, yoğun talep alan alan adları da hosting firmaları tarafından yüksek önem arz edebilirler. Bu gibi durumlarda açık arttırma ya da teklif verme yöntemlerine başvurmanız gerekebilir. Uygun bir fiyat teklifi sunarak istediğiniz alan adına sahip olmayı başarabilirsiniz.

Açık artırma ile domain satın almak
Açık artırma ile domain satın almak

TR uzantılı alan adı alma: com.tr, net.tr, gen.tr gibi TR uzantılı alan adlarının tescil işlemleri, çeşitli resmi belgelerle sağlanmaktadır. Alınacak alan adı kuruluşunuza ya da markanıza tahsis edilecekse hizmet verilen sektöre ve yapısına göre gereken belgeler değişiklik gösterebilmektedir. Gerekli belge ve bilgiler için yasal düzenlemelerin takip edilmesi gerekmektedir.

About the author

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir